مجله

کارگو

کارگو

کارگو (Cargo) یا بار به زبان فارسی، به محصولات یا کالاهایی اطلاق می‌شود که توسط وسایل نقلیه هم‌چون: تریلی، ون، هواپیما،  قطار، کشتی از مبداء به  مقصد حمل شده و روش‌های زمینی، هوایی و دریایی دارد. در این گفتار، درباره مراحل انتقال بار، تفاوت فریت بار با کارگو و هزینه کارگو،  اطلاعات مفیدی در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد. 

کارگو چیست؟

صنعت حمل‌ونقل، یکی از صنایعی است که در عصر مدرن، حیات توسعه جوامع به آن بستگی دارد. بدون حمل‌‌ونقل درست و مناسب،  رشد و پیشرفت در حوزه‌های مختلف، با کندی و چالش‌های زیادی همراه می‌شود. امروزه راه های گوناگونی برای جابجا کردن بار در دنیا وجود داشته و هر یک از جنبه‌های اقتصادی ، مزایا و  معایبی دارد. مثل حمل بار با کشتی، با وجود هزینه پایین، مدت زمان زیادی نیاز دارد. اقتصاد موفق، کسب و کار موفق در تولید  کالا و مدیریت زنجیره تامین، به  مقوله  حمل و نقل کالا به خوبی توجه دارد. 

کارگو،  روش حمل بار است. در انتقال هوایی، از  هواپیمای غیر مسافربری  وتجاری استفاده می‌شود. در ایران،  کارگو به نوع هوایی در حمل بار بیش‌تر اطلاق می‌شود. 

مراحل انجام کارگو

  فرآیند کارگو، خیلی پیچیده نیست.  در گام نخست، بایستی به یکی از مجریان معتبر و مجوز دار و دارای صلاحیت حرفه‌ای مثل شرکت ما،  مراجعه کنید. مشخصات دقیق کالای خود و مقصد را اعلام کنید تا هزینه کارگو ، محاسبه و مکتوب به شما  اعلام شود. بعد از توافق روی  قیمت و شرایط  کارگو، مدارک و مشخصات دقیق کالاها را به شرکت تحویل داده و محوله را در اختیار  مجری کارگو قرار خواهید داد. 

  شرکت مجری کارگو،  کالای مورد نظر را بر اساس استانداردهای موجود، بسته بندی کرده و  در زمان بسته بندی، نماینده کارفرما می‌تواند در فرآیند کار نظارت داشته باشد. پس از پرداخت هزینه‌ها، فرآیند کارگو آغاز خواهد شد. بار از طریق  ریلی یا زمینی به فرودگاه  یا بندر مبداء ارسال خواهد شد تا از آنجا از طریق هواپیما یا کشتی باربری به مقصد فرستاده شود. 

کالای شما در مقصد، تحت نظارت اداره گمرک است تا مجوز ترخیض صادر شود. شرکت‌های انجام سرویس کارگو،  مسئولیتی در زمینه آسیب به کالا پس از دریافت آن ها توسط گمرک ندارد. اگر در مسیر حمل، آسیبی به کارگو شما وارد شود، مجری خدمات کارگو طبق قرارداد، مسئول است. 

انواع کارگو

کارگو چند گونه است:

  • کارگو هوایی: حمل بار تجاری با هواپیمای باری است. سریع اما پر هزینه و پر خطر و محدود است. 
  • کارگو دریایی: حمل بار تجاری با کشتی است. مقرون به صرفه و ارزان اما سرعت پایین در حمل کالا داشته  و برای محوصلات با ماندگاری کم و فاسد شدنی، مناسب ن یست. 
  • کارگو ریلی: برای حمل بارهای زیاد و حجیم مناسب است. مثل مواد اولیه و کالای خشک. ارزان و امنیت بالا داشته اما امکان ارسال کارگو به هر نقطه ای در داخل و خارج با مسیر ریلی وجود ندارد. 

تفاوت فریت بار و کارگو

فریت را نباید با کارگو اشتباه گرفت.  فریت بار،  نوعی از حمل بار با هواپیما به شمار می‌رود. از نظر ماهیت، با کارگو  فرق دارد.  فریت بار، صرفا برای مسافران خطوط  هوایی به مقاصد مختلف جهان انجام می‌شود و می‌تواند بارهای تجاری یا غیر تجاری باشد. 

اما کارگو صرفا برای بارهای تجاری انجام می‌شود و مسافرانی که قصد حمل بار دارند، بایستی از فریت بار استفاده کنند.  فریت بار و کارگو، از منظر قیمت انجام خدمات و فرآیندهای ارسال محموله و تحویل و هم چنین دریافت مجوزهای ایمنی و استاندارد  مبداء و مقصد نیز با هم تفاوت‌های بسیار دارند. 

این شما هستید که به عنوان فرستند یا گیرنده کالا، باید تصمیم بگیرید که از کدام روش برای ارسال یا دریافت محموله مورد نظر استفاده کنید که ارزان و سریع باشد. اگر مالک یک بنگاه هستید و چند کالای محدود را قصد ارسال از  مبداء به  مقصد دارید، فریت، مناسب شما خواهد بود. 

کارگو برای حمل کالاهایی با وزن و ابعاد قابل توجه استفاده می‌شود . حمل کالاهای سنگین هوایی، حمل مایعات، حمل انواع باتری، حمل کالاهای خطرناک و اشتعال زا  همگی از طریق کارگو انجام شده و ما آمادگی ارائه کامل و تضمینی خدمات کارگو به مشتریان حقیقی و حقوقی در  31 استان کشور داریم. 

نحوه محاسبه هزینه کارگو

چه به عنوان وارد کننده کالا و چه صادر کننده کالا، محاسبات شما در حوزه حمل و نقل، باید دقیق و درست باشد و از مجریان حرفه‌ای حمل و نقل بار به مقاصد مختلف خارجی استفاده کنید. محاسبه هزینه کارگو باید با فهم درست از سیستم حمل و نقل و قوانین مبداء و مقصد صورت بگیرد. 

وزن و ابعاد،  یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر هزینه کارگو است. وزن کالا شما، اولین شاید مهم‌ترین فاکتور در تعیین هزینه کارگو است. هر میزان وزن کالا بیشتر باشد، هزینه کارگو بیشتر است. ابعاد کالا در نحوه محاسبه هزینه کارگو موثر است. هر میزان ابعاد  محموله شما بزرگ‌تر باشد، جای بیش‌تری اشغال خواهد کرد و هزینه بیش‌تری باید پرداحت کنید. 

چگونگی محاسبه ابعاد و وزن محموله  در هر شرکت حمل بار هوایی، متفاوت است. فاصله هوایی مبداء و مقصد نیز از دیگر فاکتورهای موثر در محاسبه هزینه کارگو است. یک مدیر صادرات یا مدیر واردات حرفه ای، از بهترین روش‌ها برای کارگو استفاده می‌کند تا هزینه تمام شده حمل‌ونقل هم برای خریدار و هم فروشنده، کاهش یابد. 

در نحوه محاسبه هزینه کارگو ، نوع کالا نیز از پارامترهای مهم در تعیین هزینه است. در بسیاری از کشورهای جهان، نرخ‌های گوناگونی برای هزینه کارگو تعیین می‌شود. مثل کالاهایی که به ضربه حساس هستند یا اشتعال‌زا یا خطرناک هستند. لذا هزینه کارگو بیش‌تری به نسبت کارگو دیگر  محموله‌های غیرخطرناک دارند. 

قوانین کشور مبداء و مقصد از دیگر عوامل تاثیرگذار روی نحوه محاسبه هزینه کارگو است. استانداردهای گمرکی و شرایط حمل و تحویل اجناس از مبداء تا مقصد، مقوله‌ای است که روی هزینه کارگو موثر خواهد بود. مثلا در برخی کشورهای اروپایی، برای همه اجناس، میزان مشخصی مالیات برای هر سفر کارگو در نظر گرفته شده  و این تعرفه برای کالاهای مختلف، فرق می‌کند. 

مشاوره با حرفه‌ای های حوزه کارگو که اشراف اطلاعاتی و عملیاتی به تعرفه‌ها و قوانین کشور مبداء و مقصد دارند، هزینه تمام شده کارگو شما را کاهش خواهد داد. 

جمع بندی

ناگفته پیداست که شرکت یا ایرلاینی که قصد دارد کارگو را به شما مدیریت کند، نرخ مشخصی دارد. هر میزان اعتبار و شهرت و برند ایرلاین، بیش‌تر باشد، قیمت بالاتری اخذ می‌کند. پیش از انجام کارگو، استعلام قیمتی از مجریان مختلف را در نظر قرار دهید و  شرایط آن‌ها را برسی کرده و در نهایت بهترین شرایط و قیمت را متناسب با کالای خود انتخاب کنید. انتخاب بهترین شرکت خدمات دهنده کارگو، نیاز به صبوری و دقت دارد. با ما، بهترین خدمات و قیمت کارگو را در مسیرهای بین‌المللی تجربه کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *